Doktora-yapmanin-faydalari

Doktora yapmanın faydaları

Doktora yapmanın faydaları, doktora öğrencisinin bu yetenekleri kullanabilme beceresine de bağlıdır.

Yani doktora yapan biri olarak iş sizde bitiyor.

Doktora yaparak sadece bir unvana (Dr.) sahip olmazsınız. Akademik ve özel sektörde iş başvurusu yaparken ihtiyacınız olacak temel yetenekleri de kazanmanızı sağlayacaktır.

Bu tür yetenekleri, bazı kurumların sağladığı profesyonel gelişim seminerlerine katılarak ya da doktora yaparak kendi kendinize kazanabilirsiniz.

Bu yetenekler ile doktora sonrasında diğerlerinden bir adım önde başlayabilirsiniz.

Her ne kadar seminerlere katılıp sertifika alsanız da sahada eyleme dökmedikçe size bir getirisi olmayacaktır.

Doktora yaparak kazanacağınız aşağıdaki beceriler size doktora yapmalı mıyım sorusuna cevap vermenize de yardımcı olabilir.

Doktora yapmanın faydaları

1) Yazma becerileri

Doktora yaparken bilimsel makaleler, konferanslar için bildiri özetleri ve tez yazımı gibi bir çok yazı yazma alıştırmasını hem kendi dilinizde hem de İngilizce (genel olarak) olarak yaparsınız.

Bunlar dışarıdan basit gibi görünse de işin içine girince o kadar da kolay olmadığını anlarsınız.

Yazarken hatalar yapabilirsiniz ancak hocanızdan ve/veya hakemlerden alacağınız geri dönüşler ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Örneğin; bilimsel makalenizin reddi ile hemen moral bozmak yerine hakemlerden alacağınız geri dönüşler ve birtakım tavsiyelere uyarak makalenizin kabul ihtimalini artırabilirsiniz.

Doktora yapmanın faydalarından biri olarak yazma becerilerinizi geliştirmek için doktora süresince yeterince şansınız olacaktır.

2) Araştırma

Doktoranın faydaları arasında yer alan araştırma becerileri, akademik kariyer dışında bir çok alanda da değerlidir.

doktoranın_faydaları_araştırma

Doktora boyunca kazanacağınız tecrübelerle, bir soruya en iyi yaklaşımın ne olduğuna karar verme, ilgili verileri bulma ve analiz yoluna karar verme, çok miktardaki veriyi anlama ve bulguları sentezleme gibi yetenekleri kazanmış olursunuz.

Ayrıca yaptığınız çalışmaların sonuçlarını savunma ve başkalarını ikna edebilme yeteneğini kazanabilirsiniz.

3) Topluluk önünde konuşma

Doktora yapmanın faydalarından en önemlilerinden biri de sözlü iletişimin güçlendirmesidir. Bu size her zaman değer katacaktır. Bir doktora öğrencisi olarak oldukça fazla topluluk önünde konuşma şansı yakalarsınız. Konferans konuşmaları, poster sunumları, tez önerisi ve savunma gibi geniş bir kitlenin önünde rahat bir şekilde, onların dikkati çekerek ve karmaşık fikirleri basit bir şekilde sunmayı öğrenme fırsatını yakalayabilirsiniz.

doktoranın_faydaları_konuşma

Konferanslar, tez önerisi ve savunma, sunum becerilerinizi geliştirirken; anında soruları yanıtlama yeteneği kazanırsınız.

Poster sunumları da size kısa süren birebir sözlü iletişim yeteneğinizin gelişmesini sağlar.

4) Proje Yönetimi

Doktora yapmanın faydalarından bir diğeri de proje yönetimi tecrübesine sahip olmaktır.

Her ne kadar doktora yaparken çalışmanızda doğrudan proje yöneticisi olarak çalışmasanız da bir dereceye kadar proje yönetimi tecrübeleriniz olacaktır.

doktoranın_faydaları_proje_yönetimi

Sonuç olarak doktora çalışmasını yapacak olan kişi sizsiniz. Tez çalışmaları için uzun ve kısa dönemler için planlamalar yapabilirsiniz. İşler yolunda gitmediğinde yapmanız gereken şeylere karar verebilirsiniz.

Ya da özellikle tez yazımı için belirli bir takvim planı hazırlanmanız gerekebilir.

Bunlar da size güçlü organizasyon becerileri kazandıracaktır.

5) Eleştirel düşünce

Her doktora öğrencisi farkında olmasa da eleştirel düşünme becerileri kazanır.

Doktora yapmanın faydalarından eleştirel düşünceye sahip olarak; sorunlara sistematik olarak yaklaşma, fikirler arasında bağlantıları görme, kanıtları değerlendirme ve sonuçlardan ortaya çıkan bilgileri analiz etme gibi becerileri tecrübe edinebilirsiniz.

doktora yapmanın faydaları_eleştirel düşünce

Bu yetenekleri doktora boyunca siz farkında olmadan kullanmak zorunda kalacaksınız.

Akademik kariyer için gerekli bu becerileri özel sektörde de kullanabilirsiniz. Nasıl düşüneceğini bilen biri hangi sektörde olursa olsun diğerlerinden bir adım öne geçmeyi başarır.

6) İşbirliği

Bir çok işte olduğu gibi akademik kariyerde de tamamen bağımsız bir şekilde çalışamazsınız. Çalışmalarınızı geliştirmek için işbirliği yapmak zorundasınızdır.

Tezinizde her ne kadar tek başınıza çalışsanız da ortak çalışmalar için ya da bilimsel makale yazmak için diğerleri ile işbirliği yapmak zorunda kalırsınız.

doktora_yapmanın_faydaları_işbirliği

Bu işbirliklerinde; görevlerin nasıl paylaşılacağı, başkalarıyla iyi anlaşmayı, etkili bir şekilde iletişim kurmayı ve fikir ayrılıklarını çözmeyi öğrenebilirsiniz.


Doktora yapmanın faydaları bunlarla sınırlı değildir. Bu faydalar dışında çalışmalarınıza dayalı olarak başka beceriler de kazanabilirsiniz. Doktora sırasında kazanabileceğiniz bu beceriler size artı puan kazandıracaktır.

Eğer ki aklınızda Akademik kariyere ilk adımı atıp atmama konusunda tereddütleriniz varsa  Akademik kariyerin faydalarını da okumanız  karar vermenize yardımcı olabilir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir