ingilizce sınavları icin hazirlanma

İngilizce sınavları için hazırlık önerileri

İngilizce sınavları dünya genelinde talep görmektedir. Çünkü yabancı diller arasında en çok öğrenilen dil İngilizcedir. İngilizcenin tüm dünyada kullanılması onun dünya dili olmasını sağlamaktadır.

Sadece turistik olarak değil akademik iletişim için de İngilizce kullanılmaktadır.

Dünyada ileri gelen bilimsel dergilerin İngilizce dilinde olması ana dili İngilizce olmayan ülkelerdeki araştırmacıların da bu dil ile bilimsel yayın yapmasına dolayısıyla da iletişimlerin de (uluslararası konferanslar, sempozyumlar, toplantılar vs.) İngilizce üzerinden gerçekleştirilmesine sebep olmuştur. Dolayısıyla uluslararası düzeyde akademik kariyer yapmak isteyen birinin de İngilizce bilmesi bir anlamda zorunlu hale gelmiştir.

Bu yüzden de İngilizce yeterliliğini gösteren İngilizce sınavları akademik kariyer planı yapmayı planlayanlar için önem taşımaktadır.

Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavları arasında TOEFL, IELTS, CAE, PTE Academic sınavları en çok tercih edilen sınavlardır. Bu tür İngilizce sınavları için hazırlık süreci oldukça önem taşımaktadır ve ciddiye alınmalıdır. Sahip olunan İngilizce altyapının yanında sınava hazırlanma süreci de alınacak puanın üzerinde oldukça büyük etkisi vardır. Bu yazıdaki ipucu ve öneriler ile hedeflediğiniz puanı alma ihtimalini artırabilirsiniz.

İngilizce sınavlarına hazırlanma süreci

Hangi sınava girerseniz girin, sınava mümkün olduğunca iyi bir şekilde hazırlanmak oldukça önemlidir. Her bir sınavın nasıl işlediğini anlamak için belirli strateji ve teknikler vardır. Soru tiplerine, metin kategorilerine ve sınavın nasıl gerçekleştirildiğine aşina olmanız yararınıza olacaktır.

Dil okulları veya özel öğretmenler, İngilizce sınavlarına hazırlanmakta oldukça büyük öneme sahiptir. Ancak, bu tür kursları veya öğretmenleri derslere başlamadan önce iyice araştırdığınızdan emin olun. Unutmayın ki bu tür okulların British Council ve Cambridge English gibi otoriter kuruluşlar tarafından resmen tanınmış olması ve öğretmenlerin  DELTA (Diploma in English Language Teaching for Adults) ve daha düşük seviyedeki CELTA (Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages) sertifikalarına sahip olması gerekmektedir.

İngilizce sınavları için dil okullarına gitmeden geçilmesi imkansız değildir tabi ki de. Herkesin kurslara ya da özel öğretmenlere ayırabileceği bütçesi olmayabilir.  Bunun yerine kendi imkanlarınızla çalışarak da başarılı olabilirsiniz. Ancak bunun için de sıkı bir çalışmaya ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

İngilizce sınavlarına hazırlanmak için ipucu ve öneriler

İngilizce sınavlarına kendiniz çalışarak da üstesinden gelebilirsiniz. Ancak bunun için sıkı bir çalışma yanında aşağıdaki ipucu ve önerileri de uygulayarak istediğiniz puana alma şansını yükseltebilirsiniz.

  • Deneme testleri yapın: Belirli bir çalışma sonunda ilgili sınavın denemelerini çözerek gireceğiniz sınav hakkında genel bir bilgi ve karşılaşacağınız zorluk seviyesini görmüş olursunuz. Sınavı hazırlayanlar tarafından tasarlanmış sınav denemelerini çözebilir veya internet sitelerindeki örnek sınav alıştırmalarına göz atabilirsiniz. Eksiklerinizi belirleyerek yeni deneme testlerini çözüp gelişiminizi izleyebilirsiniz.
  • Olabildiğince günlük hayat diline maruz kalın: Online dersleri ve “podcast”leri dinleyip, akademik makaleleri ve kaliteli dergileri de okuyabilirsiniz. Arkadaşlarınızla özellikle ana dili İngilizce olan biri ile yazışabilirsiniz. Böylece pratik yaparak yeni kelimeler öğrenmiş ve tekrar yaparak da öğrendiklerinizi pekiştirmiş olursunuz. İlgi alanlarınız hakkında bir dergide veya blog yazarak yazma becerilerinizi en üst düzeyde tutabilirsiniz. Sınavda belirlenen süre içerisinde kelime limitini de göz önünde tutarak belirli bir konuda yazılar yazmanız hem kelime bilginizi hem de yazma becerinizi geliştirecektir.
  • Sınav becerileriniz üzerine çalışın: Yazma konusunda alıştırmalar yapın ve doğru olup olmadığını kontrol edin. Kısa sürede uzun metinleri yazma yanında grafikler ya da haritalar gibi görsel bilgileri açıklama alışkanlığı edinin (okuma, yazma ve dinleme bölümlerinde de yardımcı olacaktır). Okuduğunuz makale başlıklarını beyin fırtınası yaparak yazıyı anladığınızdan emin olun. Bir başka deyişle, bir makalenin başlığına bakarak o konuda neler yazılmış olabilir, makalede neler anlatılmaktadır gibi soruların cevabını düşünün ve aynı başlık altına siz de kendi yazınızı yazmaya çalışın.
  • Size uygun kaynakları kullanın: İnternet dünyasında bir çok online kaynak bulabilirsiniz ancak hepsi güvenilir veya sizin öğrenme tarzınıza uygun olmayabilir. Bu yüzden biraz araştırma yapın ve gireceğiniz sınava en uygun olan metodu seçmeye çalışın.
  • Sınav biçimini bildiğinizden emin olun: Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavların nasıl yapıldığını daha önceki yazımda paylaşmıştım. Hangi sınavın nasıl yapıldığını öğrenmeniz sınavda hangi becerilerinizin test edileceğini tam olarak bilmenize yardımcı olacaktır. 

İngilizce sınavları için diğer öneriler

Girmek istediğiniz İngilizce sınavına karar verdikten sonra çalışma planı yapmalı ve almak istediğiniz puana ulaşmak için gerçekçi olmanız gerekmektedir.

Örneğin IELTS sınavı için 0.5 puanlık artış sağlamanız için 3 aylık tam zamanlı çalışma yapmanız önerilmektedir, ama tabii ki de bu süre kişiden kişiye değişmektedir.

Yurt dışında lisansüstü eğitimi (yüksek lisans, doktora) yapmak isterseniz IELTS sınavından 6.5 puan almanız gerekecektir.  Bu puanı almak bazıları için kolay olabileceği gibi bazıları için de biraz uğraştırıcı olabilir ve sınava hazırlık süresi boyunca yabancı dil bilginizi sürekli olarak geliştirmelisiniz.

Uluslararası geçerliliği olan TOEFL, IELTS, PTE Academic sınavlarından alacağınız puanın geçerliliği 2 yıl geçerli iken CAE sınavından alacağınız puan ömür boyu geçerlidir. Lisansüstü programlara başvuru yapacağınız zamanı da göz önünde tutarak bu sınava ne zaman gireceğinizi planlayabilirsiniz.

Örneğin henüz lisans eğitiminin 3. sınıfında iseniz mezun olana kadar yüksek lisansa başvuru yapamayacağınız için TOEFL, IELTS, PTE Academic sınavlarına girmenize gerek yoktur. Bunun yerine deneme sınavlarını çözerek alacağınız puanı kabaca görebilir ve almak istediğiniz puana ulaşmak için çalışma planınızı yapabilirsiniz.

Özetle, İngilizce sınavlarına kendi başınıza çalışmak zorlu bir süreçtir. Ancak imkansız değildir. Biraz gayret ve çalışmanızı sürekli tutacak motivasyon ile yukarıdaki önerileri göz önünde bulundurarak üstesinden gelebilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Benzer Yazılar