Son Güncelleme Nisan 24th, 2019

Akademik kariyer uzun ve yorucu olmakla beraber bir takım motive edici ve kişiyi bu mesleğe bağlayan etkenleri vardır. İnsanların böylesine uzun soluklu ve zor bir yolu seçmelerinin bir sebebi olmalıdır. Akademik kariyerin insanlara sunduklarını bu yazıda bulabilirsiniz.

1. Öğretme

Birçok doktora öğrencisi öğretme tutkusu yüzünden akademik kariyer yapmak istemektedir. Sahip olunan tecrübe ve bilgileri aktarmayı severler. Öğrencilerin hayatındaki uzun dönem etkisi sayesinde birçok öğrencinin geleceği de şekillenmektedir.

2. Öğrenci Rehberliği

Öğrencilere (lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası) danışmanlık yapmak hocaların oldukça cazip bulduğu akademik hayatın bir parçasıdır. Öğrencilerin mesleki kariyerlerinde başarılı olmalarına yardımcı olmaktan gurur duyarlar.

3. Merakınızı Takip Etme

Akademik alanda çalıştığınızda, araştırma konuları için kendi başınıza karar verme özgürlüğüne sahipsinizdir ve bu konuyu araştırmak için bir çalışma grubunu yönlendirme şansına sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda çalışmanız için gerekli olan finansı da kontrol edersiniz (diğer bir taraftan da bu finansı sizin korumanız gerekir; doğru harcama, kaynak yönlendirme vb.).

4. Süre Özgürlüğü

Akademisyenler günlerini nasıl geçireceklerine karar verme özgürlüklerine sahiptirler. Ders verme yükümlülükleri yanında sadece ne zaman değil aynı zamanda hangi gün hangi projeye kiminle çalışacaklarına da karar vermek zorundadırlar. 09:00-17:00 çalışma saatine bağlı olmamak, akademisyenlerin zamanlarını en çok katma değer üreteceği projelere harcamalarını sağlar.

5. Her zaman Sevilen İşi Yapma

Konfüçyüs’un “Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.” lafını duymuşsunuzdur. Akademik alanda da bu ifade geçerlidir. Çoğu işte sizi gerçekten ilgilendiren bir şey üzerinde sadece çalışma zamanınızın belki birkaç saatinde çalışabilirsiniz, bir akademisyen iseniz tüm araştırma zamanınızı merak duyduğunuz konu için harcayabilirsiniz. Bu durum her şeyden önce ilk adım olan doktora yapmak için de geçerlidir.

6. Özerklik

Şirket ya da endüstriyel işlerle karşılaştırıldığında, akademik çalışma önemli derecede daha az gözetim altındadır. Akademisyen olarak sadece idari yöneticileriniz vardır ancak diğer zamanlarda kimseye rapor vermezsiniz. Kendi işinizin yöneticisi olursunuz.

7. İşbirliği Fırsatları

Üniversite ortamı, disiplinler arası fikirleri ve araştırmayı desteklemektedir ve ilgili konunun uzmanları ile bir araya gelip işbirliği yapmalarına olanak sağlar. Bu kişiler sizin yan odanızdan da olabilir.

8. Güvence

Kadrolu akademisyenler iş dünyasında nadiren görülen iş garantisinin tadını çıkarırlar. Kadro,  akademisyenlere finansal güvenceyle birlikte sonuçları görmek için yıllarca sürebilecek yeni araştırma alanlarını veya çok yıllık uzun dönem projeleri devam edebilme özgürlüğü de sağlar.

9. Uzun Vadeli Etki

Akademik alanda belirli kısa dönem iş yetiştirmeler için daha az baskı vardır ve bu durum sorunları çözmek için daha uzun bir dönemde halletmenizi sağlar. Geçici olarak değil en iyi çözümü bulmak için odaklanırsınız. Bunun anlamı akademisyenler genellikle kendi alanlarında etkisi daha uzun süre devam edecek daha büyük sorunların üstesinden gelmek için çalışırlar.

10. Seyahat

Akademisyenler ulusal ve uluslararası konferanslara yılda bir iki kere ya da daha fazla olmak üzere katılırlar. Genellikle de bu tür bilimsel toplantıların sonrasında da geziler düzenlenir.Böylece çalışırken gidemeyeceğiniz yerleri de gezmiş olursunuz. Hatta bazı disiplinlerde başka ülkelerde uzun süreli olarak araştırma ya da alan çalışması yapma imkanı olabilir.

Akademik kariyere nasıl başlayacağınızı öğrenmek isterseniz Akademik kariyere ilk adım başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Takipte Kalın!

Akademik Kariyer Hakkında Son Yazılardan Haberdar Olmak İçin Abone Olun!
Email
İsim
Secure and Spam free...

Bir cevap yazın