Office programları detaylı karşılaştırma

Office programları detaylı karşılaştırma

Her akademisyenin mutlaka kullandığı bir program varsa o da bilimsel çıktılarını hazırladıkları modern daktilolar da diyebileceğimiz office programlarıdır.

Yüksek lisans/doktora tezini yazarken, bilimsel makalelerin yazımında, sunum hazırlamada, grafik çizimi veya tabloların oluşturulmasında kullanılan bu programlar akademisyenlerin vazgeçilmezidir.

Dünya genelinde en çok tercih edilen ve bilinen Microsoft’un geliştirdiği Microsoft Office programıdır. Bunun dışında çeşitli sebeplerden dolayı açık kaynaklı programları da tercih edilmektedir.

Açık kaynaklı Office programları arasında en çok tercih edilenler arasında ise LibreOffice, OpenOffice gibi programlar yer almaktadır.

Bu Office programlarını kıyaslamasını yaparak size uygun olan Office programını seçebilirsiniz. Office programlarının toplu karşılaştırılmasını yazının devamındaki tabloda görebilirsiniz.

Microsoft Office

Office programları_MSOffice

Microsoft Office’i bilmeyen yoktur sanırım. Tüm dünyada Office programı denilince akla ilk gelen programdır.

Microsoft’un geliştirdiği Word, Excel, PowerPoint gibi uygulamaları içeren Microsoft Office uzun yıllardır kullanımdadır ve halen daha eski sürümleri bile kusursuz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Microsoft Office’i satın alarak kullanabilir veya öğrenci/kurumsal e-posta ile giriş yaparak Office 365‘i ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

İnternette MS Office’i ücretsiz olarak indirebileceğiniz siteler bulunmaktadır. Ancak bunların çoğunda zararlı yazılımlar içerdiğinden bilgisayarınıza zarar verebilir ve bütün emeğinizi boşa harcamanıza sebep olabilir.

Her ne kadar temiz bir program indirip “crack”leme yaptığınızda sizin için bir sorun olmasa da bu tür yöntemler için kullanılan “crack”leme programları işletim sistemleri tarafından zararlı yazılım olarak görülür. Dolayısıyla sistem tarafından otomatik olarak karantinaya alınır. Böylece de Office programının lisansı iptal edilir.

Daha da kötüsü “crack” için kullandığınız yazılım gerçekten de virüslü olup tüm bilgisayarınızı etkileyebilir.

Böyle bir riske girmek yerine aşağıdaki açık kaynaklı Office programlarını tercih edebilirsiniz.

LibreOffice

Office programları_LibreOffice

LibreOffice, topluluk odaklı ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Kar amacı gütmeyen kuruluş The Document Foundation‘ın bir projesidir.

Düzenli olarak güncellenen LibreOffice programını ücretsiz olarak indirebilir ve ömür boyu kullanabilirsiniz.

Writer (kelime işlemci), Calc (hesaplama tablosu), Impress (sunum) gibi çok yönlü uygulamaları akademik işleriniz için faydalı olacaktır.

OpenOffice

Office programları_OpenOffice

OpenOffice de LibreOffice gibi açık kaynaklı bir Office programıdır.

The Apache Software Foundation tarafından geliştirilen bu program da LibreOffice gibi Writer (kelime işlemci), Calc (hesaplama tablosu), Impress (sunum) gibi uygulamaları bünyesinde barındırmaktadır.

2014 yılındaki büyük güncellemeden sonra hiç bir güncelleme almayan OpenOffice son olarak Şubat 2021’de büyük bir güncelleme yaparak tekrar sahalara dönüş yapmıştır.

Office programlarını karşılaştırma

Akademik işlerinizde kullanmak için hangi programı tercih etmeye karar vermek için aşağıdaki tabloya göz atarak karşılaştırma yapabilirsiniz.

ÖzellikMS OfficeLibreOfficeOpenOffice
ÜcretMicrosoft 365 Personal
₺1.599,99/yıl
Office Ev ve Öğrenci 2021
₺3.299,99(tek seferlik satın alım)
ÜcretsizÜcretsiz
Temel Uygulamalar-Word
-Excel
-Powerpoint
-Writer
-Calc
-Impress
-Writer
-Calc
-Impress
İşletim Sistemi-Windows
-Linux
-Mac
-İnternet tabanlı
-Android
-iOS
-Windows
-Linux
-Mac
-İnternet tabanlı
-Android
-iOS
-Windows
-Linux
-Mac
Açılan Dosya Uzantıları-docx
-doc
-xlsx
-xsl
-pptx
-ppt
-docx
-doc
-xlsx
-xsl
-pptx
-ppt
-odt
-ods
-odp
-docx
-doc
-xlsx
-xsl
-pptx
-ppt
-odt
-ods
-odp
Kaydedilebilen Dosya Uzantıları-docx
-doc
-xlsx
-xsl
-pptx
-ppt
-odt
-ods
-odp
-docx
-doc
-xlsx
-xsl
-pptx
-ppt
-odt
-ods
-odp
-doc
-xsl
-ppt
-odt
-ods
-odp
EklentilerAppsourceLibreOffice eklentileriOpenOffice eklentileri

MS Office, LibreOffice ve OpenOffice dışında başka office programları da bulunmaktadır.

İster performans olsun ister kullanım kolaylığı olsun bir çok etken hangi programı kullanacağınızı etkilemektedir.

LibreOffice ve OpenOffice aynı kaynaktan çıkma oldukları için birbirlerine oldukça benzemektedir. En önemli ve dikkat edilmesi gereken nokta ise kaydedebildikleri dosya uzantılarıdır. Günümüzde bir çok kişi .docx, .xlsx, .pptx gibi dosylar ile çalıştığı için OpenOffice kullanıcıları bu noktada sıkıntı yaşayabilmektedirler.

Bu durumda LibreOffice hem ücretsiz olması hem de uyumluluk bakımından daha iyi konumda olması dolayısıyla bir adım öne çıkmaktadır. Ancak yine de kaydedilen dosyalarda birtakım bozuklukların meydana gelmesi kaçınılmaz olabilmektedir. Size Microsoft Office Word ile hazırlanmış .doc uzantılı bir belgeyi LibreOffice Writer ile açtığınızda kaymalar görebilirsiniz. Özellikle yazıya eklenmiş şekiller, tablolar gibi öğelerde bu sorunu yaşayabilirsiniz.

Bu tür sorunları yaşamamak için MS Office kullanmak en doğru tercih olacaktır. Öğrenciler ve öğretmenler kurumsal e-posta adresleri ile Office 365’i ücretsiz olarak kullanabilirler.

Ancak bu programı kullanabilmeniz için internetinizin olması gerekir. Sadece programı satın alanlar dilerlerse indirip çevrimdışı olarak kullanabilirler.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir