doktorada kazanılan beceriler

Doktorada kazanılan beceriler

Doktorada kazanılan beceriler kişinin kendi isteği ve yatkınlığı ile ya da danışmanın yönlendirmesiyle elde edilebilmektedir.

Doktora yapmanın faydalarında da belirtildiği gibi her doktora yapanın bu özelliklere sahip olarak mezun olması beklenmemelidir. Bazı kişiler doktorada kazanılan becerilere sahip olmayabilir. Bu beceriler deneyimle kazanılacağı için doktora sürecinde biraz daha zorlanabilirler. Doktorada kazanılan becerileri edinmeniz doktora sürecinizdeki gayretinize bağlı olduğunu unutmayınız.

İletişim, liderlik, ekip çalışması ve proje yönetimi gibi bazı profesyonel beceriler çok çeşitli sektörlerde işverenler tarafından özellikle değerlendirilir. Birçok kurum, özellikle lisansüstü öğrencilerinin bu becerileri geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlayan mesleki gelişim atölyeleri sunarken, bunları doktora süreciniz boyunca da öğrenebilirsiniz.

Doktorada kazanılan beceriler

İletişim becerileri

Doktorada kazanılan becerilerden biri iletişim becerileridir. Her ne kadar doktora çalışmalarınızı genel olarak tek başınıza yapsanız da bu süreçte diğer araştırmacılar ile iletişim kurmanız da gerekecektir. Böylece doktoranızı yaparken iletişim becerileriniz de artacaktır.

 • Konferanslarda sunum yapın – Konferanslar, sunum becerilerinizi geliştirmenin ve soruları anında yanıtlama alıştırması yapmanın harika bir yoludur. Poster sunumları, sözlü iletişim becerilerinizi bire bir düzeyde uygulamanıza da yardımcı olur.
 • Bir sosyal yardım grubuna katılın – Lisansüstünde geliştirdiğiniz iletişim becerilerinin çoğu, akademik bir kitleyle iletişim kurmayı amaçlar, ancak sosyal aktivitelerde çalışmak size teknik olmayan bir kitleyle nasıl konuşulacağını öğrenme fırsatı verir. Karmaşık kavramları basit bir şekilde nasıl açıklayacağını bilmek de değerli bir beceridir.
 • Bir seminer ödevi sunun – Dersli bir doktora programındaysanız, muhtemelen her dönem seminerlerinizde bir makale sunmanız gerekecektir. Bir konferansta sunum yaptığınızdan farklı olarak, bir seminer makalesine genellikle eşlik eden görseller yoktur, bu nedenle yazınız çok net olmalıdır.
 • Yazma kursu alın – Birçok üniversite, güçlü bir yazma bileşenine sahip olmayanlara fayda sağlayabilecek yüksek lisans öğrencileri için özel olarak yazma kursları sunar. Bunun dışında ücretsiz çevrimiçi eğitimlere de katılabilirsiniz.
 • Bir araştırma önerisi veya burs başvurusu yazın – Bu yalnızca akademide gelecekteki bir kariyer için iyi bir deneyim olmakla kalmaz, aynı zamanda size çok özel bir şekilde yazmayı da öğretir. Bir araştırma önerisi veya burs başvurusu bir makaleden farklıdır. Okuyucunun her zaman konuda uzman olmadığını göz önünde bulundurarak, konuya genel bir bakış eklemeniz ve araştırmanızı disiplindeki daha geniş problemlerle ilişkilendirmeniz gerekir.
 • Bir makale yayınlayın – Bazı alanlarda doktoranızın sonunda birden fazla bilimsel makaleniz olması beklenirken, diğerlerinde bir yayın bile iş piyasasında öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Her iki durumda da, hakem incelemesi ve gözden geçirme süreci yazınızı büyük ölçüde geliştirecektir.
 • Öğretin – Öğretmenin sözlü ve yazılı iletişim becerilerinizi ne kadar geliştireceğini hafife almayın. İlgi çekici öğretmenler, bilgileri yeni, üretici yollarla iletebilir. Dereceniz için resmi bir öğretim zorunluluğu yoksa, danışmanınız veya bölümdeki başka bir profesör için öğretim asistanı olup olamayacağınızı sorun.

Akademik beceriler

Doktorada kazanılan becerilerden bir diğeri ise akademik becerilerdir. Çok yönlü biri olma yolunda atacağınız bir adım ile akademik anlamda hoca-öğrenci ilişkisini anlamanıza ve pekiştirmenize yardımcı olacaktır.

 • Kendi müfredatınızı yazın – Verdiğiniz dersler veya bölümler için kendi müfredatınızı oluşturmak iyi bir uygulamadır. Sadece öğrencileriniz için beklentilerinizi netleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda iş piyasasında da size yardımcı olacaktır. Fakülte pozisyonlarına başvururken örnek müfredat gerekebilir.
 • Pedagoji dersi alın – Bazı bölümlerde teori ve strateji öğretimi hakkında zorunlu dersler vardır. Kurumunuz herhangi bir kurs veya çalıştay sunmuyorsa, pedagoji hakkında bilgi edinebilir veya bölümünüzde mükemmel öğretimleriyle tanınan profesörlerle konuşabilirsiniz.
 • Bir eğitim felsefesi (teaching philosophy) geliştirin – Eğitim hakkında daha fazla bilgi edindikçe, kendi eğitim felsefenizi geliştirmeye başlayın. Nasıl öğrettiğinizi (stratejiler, teknikler vb.) ve neden bu şekilde öğrettiğinizi düşünün. Bu, sizi daha özgüvenli biri yapacak ve genellikle bir eğitim felsefesi beyanı gerektiren iş başvurularında size destek olacaktır. Yurt dışında Assistant Professor kadroları için istenen başvuru belgelerinden biri de “teaching philosophy”dir.
 • Not Verme – Not verme, öğretimin genellikle yakınılan bir parçasıdır, ancak aynı zamanda yararlı, aktarılabilir bir beceridir. Bir derecelendirme değerlendirme listesi geliştirmek, mükemmel çalışma standartlarınızın neler olduğunu anlamanıza ve bunları uygulamanıza yardımcı olur.
 • Geribildirim verin – İster bir kağıda yazılmış olsun, isterse mesai saatleri içinde yüz yüze tartışılmış olsun, geri bildirimi iyileştirme için net adımlar sunacak şekilde iletmeyi öğrenin.
 • Bir akıl hocası bulun – Kendi akıl hocanıza sahip olmak size danışan perspektifi hakkında bir fikir verir, kendiniz bir akıl hocası olduğunuz zaman için harika bir rol model olacaktır. Danışmanınızın ayrıca öğretme ve akademik yazma gibi çeşitli akademik becerileri geliştirmenize yardımcı olabilir.

Liderlik ve yönetim

Doktorada kazanılan becerilerden liderlik ve yönetim, doktora öğrencisini sadece akademik kariyer hedefleri için değil aynı zamanda doktora sonrasında özel sektörde çalışmak isteyen doktora öğrencileri için de önemli bir kazanım olacaktır.

 • Bir ekibe katılın – Akademik çalışmaların çoğu bireysel olarak yapıldığından, size ekip dinamikleri konusunda deneyim kazandıracak ortak bir projede yer almak için çaba gösterin. Daha da iyisi, grup çalışmasını ve grup projelerini öğretiminize dahil edin. Grup faaliyetlerini yönetmeyi, beklentileri oluşturmayı, çatışmaları çözmeyi ve performansı değerlendirmeyi bilmek önemli yönetim becerileridir.
 • Bölüm liderliği – Lisansüstünde liderlik becerisini geliştirmek için çok az fırsat vardır, ancak en kolay yollardan biri bölümünüzün lisansüstü öğrenci birliğine katılmaktır. Bir diğeri ise bir konferans düzenleme komitesine katılmaktır.
 • Proje yönetimi – Doktora sürecinin tamamı proje yönetiminde bir alıştırmadır. Bir projeyi nasıl geliştireceğinizi, planlayacağınızı ve aksiliklerle nasıl başa çıkacağınızı öğreniyorsunuz. Araştırmanız ortak çalışmaya dayalı ise, görevlendirilme ve hesap verebilirlik ek unsuru vardır.
 • Çatışma çözümü – Hiç kimse, özellikle işte, çatışmalarla uğraşmayı gerçekten sevmez. Bazı lisansüstü öğrenci mesleki gelişim programı, yayılma tekniklerini (diffusion techniques) öğrenebileceğiniz çatışma çözümü üzerine çalıştay sunar. Üniversiteniz atölye çalışmaları sunmuyorsa, danışmanınızdan çatışma çözümü hakkında yardım alabilirsiniz.
 • Mentor olun – Mentor olmak, önemli liderlik becerileri olan birini nasıl motive edeceğinizi ve ilham alacağınızı öğrenmenize yardımcı olur.

Profesyonellik

Doktorada kazanılan becerilerinden olan profesyonellik kazanımı ile kişisel olarak gelişmenizi olumlu yönde etkileyecektir.

 • Etik – İnsanları veya hayvanları içeren deneyleri öğretirseniz veya yaparsanız, bir tür etik eğitiminden geçmeniz gerekir.
 • Kapsayıcılığı ve çeşitliliği teşvik edin – İyi bir danışman, öğrencilerinin deneyimlerinin ve bakış açılarının kendilerinden farklı olabileceğini anlar. Akademide yeterince temsil edilmeyen grupların karşılaştığı sorunlar hakkında kendinizi eğitin ve bunları nasıl hafifletebileceğinizi öğrenin. Öğretiminizde çeşitliliği teşvik etmek için kaynaklarımızı arayın.
 • Bir akıl hocası edinin – Bir akıl hocası, profesyonel ve kişisel hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Daha kıdemli bir pozisyonda biri olarak, sizinle meslek hakkında değerli içeriden bilgi ve öngörüleri paylaşabilirler. Mentorunuz ayrıca önemli ağ oluşturma fırsatlarını kolaylaştırabilir.
 • – Birçok doktora öğrencisi, ağ oluşturmanın yalnızca iş dünyasında gerekli olduğunu düşünme hatasına düşer, ancak bağlantılar akademik dünyada da inanılmaz derecede faydalı olabilir. Ağınız gelecekteki meslektaşlarınız, danışmanlarınız veya işbirlikçileriniz olabilir. Konferanslar, toplantılar, konuk dersleri ve bilgilendirici röportajlar, doktora öğrencilerinin ağ oluşturmaya başlamasının kolay yollarıdır.
 • Kişisel markanızı oluşturun – Sosyal medya hesapları, çevrimiçi varlığınızı artırmanıza ve adınızı orada duyurmanıza yardımcı olur. Doktora öğrencisi olarak ResearchGate, Academia.edu ve LinkedIn‘de profesyonel hesaplar oluşturmalısınız. Twitter, akademisyenler için de oldukça faydalı bir sosyal medya platformudur.

Doktorada kazanılan beceriler size mezun olduktan sonra ister akademik kariyerde olsun ister özel sektörde olsun sizin donanımlı bir kişi olduğunuzu göstermek ve yaptığınız işlerin kalitesini ortaya koymak için yardımcı olacaktır.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir