akademik çalışmalar için ücretsiz siteler

Akademik çalışmalar için ücretsiz siteler

Akademik çalışmalar oldukça yoğun ve zorlu bir süreçtir. Araştırmacılar akademik çalışmaları yanında diğer işlere de zaman ayırmak zorunda kalmaktadır. Akademik kariyerin zorluklarına rağmen bu süreci kolaylaştırmak özellikle araştırmacıların işlerini hafifletmek için yapılmış bazı internet siteleri mevcuttur.

Bu yazıda akademik çalışmalarınızda işlerinizi hafifletebilecek bazı internet sitelerini bulabilirsiniz.

Akademik çalışmalar için yararlı siteler

TinyWow

akademik çalışmalar_tinywow

TinyWow sitesi .pdf, .docx, .jpeg, .csv gibi birçok belge üzerinde işlem yapma, farklı formatları birbirine dönüştürme gibi işlemleri yapabileceğiniz bir ücretsiz çevrimiçi platformdur.

Akademik çalışmalarınızda belgelerinizin güvenliğini düşünüyorsanız, yüklediğiniz belgeler 15 dakika silinmektedir. 15 dakika sonunda aynı belge ile işlem yapmak isterseniz belgenizi yeniden yüklemeniz gerekmektedir.

Özellikle .pdf uzantılı belgeleri .docx belgesine dönüştürme, farklı .pdf belgelerini tek bir belgede toplama, bir .pdf belgesini farklı belgelere ayırma gibi işinize yarayacak işlemler bulunmaktadır.

PDF Wiz

akademik çalışmalar_pdf wiz

PDF Wiz akademik çalışmalarınızda çevrimdışı olarak da kullanabileceğiniz bir .pdf belgesi düzenleme aracıdır.

TinyWow’dan farklı olarak bilgisayarınıza ücretsiz olarak indireceğiniz programla internete bağlı olmasanız da istediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Çevrimiçi bu tür siteler dosyalarınızı geçici olsa da veri tabanlarına kaydetmektedirler. Ancak PDF Wiz ile belgenizin gizliliğini koruyabilirsiniz.

Program yalnızca Microsoft işletim sistemine sahip bilgisayarlarda çalışmaktadır. macOS işletim sistemine sahip program üzerine çalışmalar olduğu belirtilmiştir.

Grammerly

akademik çalışmalar_grammerly

Grammerly akademik çalışmalarınız için kullanabileceğiniz oldukça popüler İngilizce yazım düzeltme platformudur.

E-posta (Outlook, Gmail, Apple Mail, Slack), belge ve uygulamalar (Asana, Word, Salesforce, Evernote) ve sosyal medya (Linkedin, Facebook, Twitter, Discord) gibi farklı ortamlarla entegre bir şekilde çalışan Grammerly ile İngilizce yazım hatalarını görüp düzeltebilirsiniz.

İngilizce yazım, dilbilgisi ve noktalama düzeltmelerini ücretsiz hesap açarak kullanabilirsiniz. Bunun dışında cümleleri uygun bir şekilde düzeltme, ton algılama gibi özelliklere de ücretsiz Grammerly hesabı ile erişebilirsiniz.

WolframAlpha

akademik çalışmalar_wolframalpha

WolframAlpha ile internet tarayıcınızda veya mobil uygulamasında tüm nesnel verileri toplama ve düzenleme yapma; bilinen her model, yöntem ve algoritmayı uygulayarak, herhangi bir şey hakkında hesaplanabilecek her şeyi hesaplamayı yapabilirsiniz.

WolframAlpha, tüm meslekleri ve eğitim seviyelerini kapsayan, mümkün olan en geniş insan yelpazesine uzman düzeyinde bilgi ve yetenekler sunmaktadir/

Tamamen serbest biçimli girdiyi kabul etmek ve sağlam sonuçlar üreten ve bunları maksimum netlikle sunan bir bilgi motoru olarak hizmet etmektedir.

Thesaurus

akademik çalışmalar_thesaurus

Akademik çalışmalarınızda yararlı olabilecek bir diğer uygulama Thesaurus‘dur.

1995 yılında dictionary.com ile birlikte kurulmuş olan Thesaurus internet sitesinde veya uygulamasında (Android veya iOS) 550.000’den fazla eşanlamlı sözcük ve yazma sürecini basitleştiren bir dizi araç sağlamaktadır.

Thesaurus 160 yılı aşkın süredir herhangi bir eş anlamlılar sözlüğüne yapılan ilk güncellemede sunulan tescilli alaka düzeyi, karmaşıklık ve uzunluk filtreleri, herkesin mükemmel kelimeyi hızla bulmasına yardımcı olmaktadır.

Thesaurus, Dictionary.com tarafından sunulan dünyanın en büyük ve en güvenilir ücretsiz çevrimiçi eş anlamlılar sözlüğüdür. 20 yılı aşkın bir süredir Thesaurus, milyonlarca insanın İngilizce dilindeki ustalıklarını geliştirmelerine ve 3 milyondan fazla eşanlamlı ve zıt anlamlı kelimeyle doğru kelimeyi bulmalarına yardımcı olmaktadır.

Thesaurus ile kelime haznenizi geliştirebilir, akademik yayınlarınızda farklı kelimeler kullanarak yazınızı zenginleştirebilirsiniz.

Thesaurus’un kurucuları tarafından geliştirilmiş bir diğer uygulama da Dictionary.com‘dur. Akademik çalışmalarınızda İngilizce kelimelerin İngilizce olarak açıklamalarını bulabileceğiniz bu sitede aynı zamanda siteye üye olarak her gün bir İngilizce kelime öğrenebilirsiniz.

edX

akademik çalışmalar_edX

Akademik kariyeriniz sırasında bir alan hakkında bilgi sahibi olmak, yeni şeyler öğrenmek isterseniz edX internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2012 yılında kurulan edX sitesinde, hemen hemen her alanda MIT, Harvard, Kaliforniya gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinden birçok ücretsiz çevrimiçi kurslar sunulmaktadır.

edX’in açıkladığı misyonları arasında

 • Herkes için her yerde yüksek kaliteli eğitime erişimi artırma
 • Kampüs ve çevrimiçi ortamda öğretimi ve öğrenimi geliştirme
 • Araştırma yoluyla ileri öğretim ve öğrenme

yer almaktadır.

Cite This For Me

akademik çalışmalar_cite this for me

Akademik çalışmalarınızda kullanabileceğiniz bir diğer internet sitesi de Cite This For Me‘dir.

Bu sitede hemen hemen bütün atıf stillerini bulabilirsiniz. Örneğin, bilimsel makaleniz için aradığınız atıf stili kullandığınız yazılımda mevcut değilse bu siteden atıf stilini seçerek uygulayabilirsiniz.

Az sayıdaki kaynakçalarınız için atıf yönetim programlarını kullanmak istemiyorsanız Cite this for me sitesini kullanarak hızlı bir şekilde kaynakçanızı düzenleyebilirsiniz.

Siteden belirlediğiniz atıf stiline göre atıfları kopyalayabilir veya Google eklentisini (Microsoft Edge için de kullanılabilir) kurarak APA (6th edition), Chicago (16th edition), MLA (7th edition), Harvard atıf stillerini kolayca internet siteler, kitaplar, bilimsel dergiler ve gazeteler için kullanabilirsiniz.

Evernote

akademik çalışmalar_evernote

Evernote ile tüm notlarınızı, bilgilerinizi ve araştırmalarınızı tek bir yerde birleştirebilirsiniz. Bilgilerinizi bilgisayarlar ve telefonlar arasında senkronize edebilir, diğer kullanıcılarla paylaşabilir, internet sitelerini kaydedip notlar alabilir ve hepsini tek bir merkezi platformdan oluşturabilirsiniz.

Evernote ile

 • araştırma bilgilerini düzenli bir şekilde tutma
 • sunum notlarını düzenleme
 • sınıf içi not alma
 • çalışma kılavuzları oluşturma

gibi birçok günlük işlerinizi kolaylaştırmak için kullanabilirsiniz.

Evernote uygulamasını bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza (Android ve iOS) indirebilir ve cihazlar arasında senkronize bir şekilde kullanabilirsiniz.

Zen Flowchart

akademik çalışmalar_zen flowchart

Zen Flowchart ile araştırma grubunuzdaki kişilerle araştırmanızı organize edebilir, fikirlerin nasıl geliştiğini veya bir konunun alt başlıklarını ayarlamasını sağlayabilirsiniz.

Zen Flowchart internet sitesinde ücretsiz hesap açarak

 • Temel akış şeması özellikleri
 • Hesap başına 3 belge
 • Belge başına sınırlı bağlantı noktası
 • Sınırsız zihin haritası

özelliklerini kullanabilirsiniz.

Projenizde fikir geliştirmek, bilimsel makalenizin, tezinizin veya diğer bilimsel yayınlarınızın yazım sürecini kolaylaştırmak, ekibinizin görev dağılımını yapmak için Zen Flowchart internet sitesini kullanabilirsiniz.

Trello

akademik çalışmalar_trello

Akademik çalışmalarınızda yardımcı olabilecek bir başka ücretsiz uygulama da Trello‘dur.

Trello ile çalışma panoları hazırlayıp kartlar oluşturabilirsiniz. Bu uygulama ile takım çalışmalarınızdaki görev dağılımı, araştırmalarınızda yapılacaklar listesi oluşturma, iş akışlarını düzenleme, ekibinizle beyin fırtınası yaparak ekip içi etkileşimi artırabilirsiniz.

Slack, Google Drive, Salesforce, Dropbox gibi 200’den fazla uygulama ve aracı, Trello uygulaması ile entegre bir şekilde kullanabilirsiniz.

Trello çalışmalarınızın gizliliği için özel güvenlik protokollere sahiptir. Site tarafından yapılan açıklama şu şekildedir;

Trello, Inc. (“biz”) SOC2 Tür 2 sertifikalıdır; veri barındırma sağlayıcılarımızın SOC1 ve SOC2 raporlarını NDA kapsamında 6 ayda bir alır ve gözden geçiririz. Bilgi güvenliği yönetim sistemimizi (ISMS) ve güvenlik kontrollerimizin uygulanmasını doğrulayan ISO/IEC 27001 sertifikamız vardır. Daha fazla bilgi için Atlassian Trust Management System’a göz atın. Ayrıca PCI-DSS sertifikasına sahibiz. Buradan Trello’nun güvenlik protokolleri hakkında daha fazla bilgi edinin.


Sizin de akademik çalışmalarınızda işinizi kolaylaştıran internet sitesi veya uygulama varsa yorum yaparak diğer araştırmacılarla paylaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir