bilimsel makale kabulü sonrası

Bilimsel makale kabulü sonrası yapılması gerekenler

Bilimsel makaleniz dergi tarafından kabul edildi ve yayınlandı. Aylarca hatta belki de yıllar boyu süren sıkı bir çalışmanın sonunda beklediğiniz o mutlu haberi aldınız. Peki bilimsel makale kabulü sonrasında ne var?

Uzun süren bir çalışma ve çalışmanızın bilimsel makale kabulü sonrası rahatlama mı?

Bilimsel makalenizi kendi kaderine bırakmak mı?

Ne yazık ki akademik kariyer sürecinde rahatlamaya yer yoktur. Yapmış olduğunuz çalışmayı artık makaleniz temsil edecektir. Uluslararası düzeyde vitrininize koyacağınız bir ürününüz olacaktır.

Bilimsel makalenizi yayınladıktan sonra işiniz bitmiş sayılmaz. Evet, bilimsel yayınınızın kabulü önemli bir başarı ancak yayınlamış olduğunuz bilimsel makale, 1665 yılından beri yayınlanan 50 milyondan fazla makaleden sadece bir tanesi. Bunca makale arasında sizin makalenizin kaybolması ve çalışmanızın etkisinin azalması kaçınılmazdır.

Unutmayın ki on binlerce dükkandaki milyonlarca ürün arasına sadece bir tane ürün eklemiş oluyorsunuz.

Bilimsel makale kabulü sonrasında size olan katkılarını artırmak için yapmanız gereken birkaç şey daha vardır.

Bilimsel makale kabulü sonrası yapılması gerekenler

1. Sahiplenin!

Araştırma yaptığınız alanda, adınızın o konuyla eşanlamlı olmasını, çalışma alanınızda nüfuz sahibi olmak istersiniz. Aynı zamanda isim benzerliği durumlarında bir belirsizlik olmasını istemezsiniz (diğer araştırmacılar ile aynı isme sahipseniz özellikle önemlidir).

ORCID (Open Researcher and Contributor ID), bireysel araştırmalarınıza size özel bir tanımlayıcı atar ve bu nedenle çalışmanızın başka birininkiyle karıştırılamayacağı anlamına gelir. Henüz yapmadıysanız, bir ORCID numarası aldığınızdan emin olun!

Bilimsel makale kabulü sonrasında yayınınızı ORCID hesabına eklemeyi unutmayın!

bilimsel makale kabulü sonrası_ORCID

Mümkün olduğunca geniş bir kitle tarafından işinin tanımasını ve bağlantı kurulmasını her araştırmacı ister.

Ancak, özellikle kamuoyunun gözü önünde olan bir konu üzerinde çalışmıyorsanız – ve bunu araştırmanızı oldukça görünür ve erişilebilir kılacak şekilde yapmıyorsanız – bir araştırma bildirisi ve / veya sıradan bir özet yazmayı düşünmelisiniz. Bunlar, ne yapmakta olduğunuza ve neyi başardığınıza ilişkin anlayışı genişletmeyi amaçlamaktadır.

Teknik/dil engellerini ortadan kaldırmak, işinizle daha fazla halkın katılımı sağlamanın güçlü ve etkili bir yoludur.

2. Paylaşın!

Araştırmanızın hak ettiği etkiyi sağladığından emin olmanın, geniş kapsamlı ve yaygın bir şekilde paylaşmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Farklı yayıncılar ve dergiler, paylaşım konusuna yaklaşımlarında farklılık gösterir, ancak bu konuda size yardımcı olabilecek bir araç kullanabilirsiniz; How Can I Share It?.

bilimsel makale kabulü sonrası_paylaşma

Elsevier’da yazarlara bir ShareLink vererek paylaşım yapmanızı kolaylaştırmaktadır. ShareLinks, bağlantıya tıklayan herkese ScienceDirect ile ilgili yeni yayınlanan makalenize 50 günlük ücretsiz erişim sağlayan kişisel, özelleştirilmiş kısa bağlantılardır. ShareLinks ile sosyal medyada, basın bültenlerinde ve mümkün olan her yerde paylaşım yapabilirsiniz.

Bilimsel makale kabulü sonrası yapacağınız paylaşımlarla diğer araştırmacılar ile daha fazla etkileşime girme fırsatı lde edersiniz.

3. Takip edin!

Makalenizi yayınlamak ve tanıtmak için tüm bu zaman ve çabayı harcadıktan sonra, makalenizi iyice gözden geçirmek ve ona verilen tepkileri analiz etmek mantıklı olacaktır.

PlumX Metrics ile, örneğin, makaleniz hakkında çevrimiçi olarak (Wikipedia, sosyal medya (Twitter, Facebook vs) ve blog sitelerinde vs) çalışmanız hakkında neler yazdıklarını görebilirsiniz.

Bunun için daha önce de paylaştığım aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz.

Bilimsel makale kabulü sonrası sizin yaptığınız paylaşımlar dışında başkalarının yaptığı paylaşımları da bu şekilde görebilirsiniz.

Mendeley Stats, yayınlanan bir yazar olarak, yayınlanan makalelerinizin alıntılar, bir Elsevier yayınındaki çevrimiçi kullanım ve Mendeley paylaşım etkinliği açısından nasıl performans gösterdiğine dair bağlantılı bir görünüm sunar.

Mendeley Stats, yazarlar için bir Elsevier hizmetidir, ancak Elsevier yayınlarıyla sınırlı değildir. Scopus’a dayalı olarak, size diğer yayıncılarla birlikte yayınlanan makaleler için atıf bilgileri de sağlar.

Yayınlarınızdaki yeni etkinlikleri gösteren aylık bir güncelleme alacaksınız ve İstatistikler kontrol paneli, makalelerinizin nasıl performans gösterdiğine ve alandaki diğer yayınlara kıyasla nasıl olduğuna dair bir fikir verir.

Mendeley Stats gibi bir araç kullanmak, size potansiyel yeni iletişim fırsatları hakkında iyi bir fikir verir. Yeni makalelerinizi Mendeley kitaplığına düzenli olarak ekleyen biri var mı? Veya onları kendi toplulukları ile paylaşan biri? Veya benzer bir alanda yayın mı yapıyorsunuz? Belki de, bir sonraki projeniz için ağ kurabilir ve etkileşime geçebilirsiniz.

4. Başardınız!

Makalenizin diğer milyonlarca makalenin arasında kaybolması doğaldır. Bunun önüne geçmek için fark edilmeniz ve daha fazla okunmak için görünürlük sağlamanız gerekmektedir.

Hepsi kendi özel durumunuza uygun olmayabilir. Bunun mutlak bir önemi yoktur – önemli olan, en azından bu seçenekleri göz önünde bulundurmanız ve uygun olan yerlerde bunlardan yararlanmanızdır.

Bunu yaptığınızda, gerçekten de dinlenebilir, rahatlayabilir ve çabalarınız için kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Yani bir sonraki makaleye kadar!

Kaynak : Elsevier Connect

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir