Bilimsel makalede sonuç nasıl yazılır?

bilimsel makalede sonuc nasil yazilir

Son Güncelleme 18 Mart 2021

Bilimsel makalede sonuç, makalenin önemli bir parçasıdır; okuyucuya bilimsel makalenin içeriğini ve önemini hatırlatırken, okuyucuya kapanış sağlar. Bunu, makalenin daha büyük resmini görmek için ayrıntılara girmeden gerçekleştirir.

Genel olarak, ana fikirleri ve görüşleri basitçe, kısa ve öz bir şekilde ifade eden, makalenin önermesini netleştirmeye yardımcı olmak için her şeyi bir araya getiren bir bölümdür.

Bilimsel makalede sonuç, yeni fikirler ortaya koymaz; bunun yerine, makalenin amacını ve önemini açıklığa kavuşturmalıdır. Ayrıca konuyla ilgili gelecekteki olası araştırmaları da önerebilir.

Bilimsel makalede sonuç, okuyucunun makaleyi okumayı bitirdikten sonra araştırmanızın kendileri için neden önemli olduğunu anlamasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Yalnızca kapsanan ana konuların bir özeti veya araştırma probleminizin tekrardan açıklaması değil, aynı zamanda önemli noktaların ve eğer varsa, gelecekteki araştırmalar için yeni alanlar önerdiğiniz yerlerin bir sentezidir.

bilimsel makalede sonuc nasil yazilir

Çoğu araştırma makalesi için, bir veya iki iyi geliştirilmiş paragraf bir sonuç için yeterlidir, ancak bazı durumlarda üç veya daha fazla paragraf gerekebilir.

Bilimsel makalede giriş ve sonuçlar bölümünü yazmak zor olabilir, ancak bunları hazırlamak için harcanan zamana değer. Okuyucunun makalenizle ilgili deneyimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilirler.

Bilimsel makalede sonuç bölümü nedir?

 • Okuyucunuza bırakacağınız izlenimdir
 • Makalenizi “tamamlar”
 • Okuyucuya yapmak istediğiniz şeyi başardığınızı gösterir.
 • Önerinizi nasıl kanıtladığınızı gösterir
 • Okuyucuya konuyla ilgili bir kapanma hissi sağlar

Bilimsel makalede sonuç bölümünün önemi

Bilimsel makalede sonuç, araştırma konusuyla ilgili son sözü söyleme şansınızdır. Makalenizde dile getirdiğiniz konular hakkında son söz hakkına sahip olmanıza, düşüncelerinizi sentezlemenize, fikirlerinizin önemini göstermenize ve okuyucunuzu konuyla ilgili yeni bir bakış açısına yönlendirmenize olanak tanır. Aynı zamanda iyi bir son izlenim bırakmak ve olumlu bir notla bitirmek için bir fırsattır.

Bilimsel makalede sonuç bölümü, daha geniş konuları değerlendirmenize, yeni bağlantılar kurmanıza ve bulgularınızın önemini detaylandırmanıza olanak tanır.

Bilimsel makalede sonuç, okuyucularınızı makalenizi okudukları için mutlu etmelidir. Vardığınız sonuç, okuyucunuza, olayları farklı görmelerine veya konunuzu kişisel olarak ilgili şekillerde takdir etmelerine yardımcı olacak bir şeyler verir. Yalnızca okuyucunuzun ilgisini çekmeyecek, aynı zamanda okuyucunuzun hayatını bir şekilde zenginleştirecek daha geniş çıkarımlar önerebilir. Bir nevi okuyucuya vermiş olduğunuz armağanınızdır.

Bilimsel makalede sonuç bölümü yazma önerileri

“Ne olmuş yani?” Oyununu Oynayın

Bilimsel makalede sonuç bölümünü yazmada takılıp kalırsanız ve sonucunuzun yeni veya ilginç bir şey söylemediğini hissederseniz, bir arkadaşınızdan bunu sizinle birlikte okumasını isteyin. Sonuç bölümünde bir açıklama yaptığınızda, arkadaşınızdan “Ne olmuş yani?” demesini isteyin veya “Neden kimse umursasın ki?”.

Sonra bu soruyu düşünün ve cevaplayın. Şu şekilde olabilir: Siz: Temel olarak, eğitimin Douglass için önemli olduğunu söylüyorum. Arkadaş: Ne olmuş yani? Siz: Bu önemliydi çünkü onun özgür ve eşit bir vatandaş gibi hissetmesinin anahtarıydı. Arkadaş: Neden kimse umursasın ki? Siz: Bu önemlidir, çünkü plantasyon sahipleri kölelerin eğitim almasını engellemeye çalışarak kontrolü ellerinde tutmaya çalıştılar. Douglass bir eğitim aldığında, kişisel olarak bu kontrolün altını oydu.

Bu stratejiyi kendi başınıza da kullanabilir ve fikirlerinizi veya taslağınızı geliştirirken kendinize “Ne olmuş yani?” diye sorabilirsiniz.

Giriş bölümündeki temaya veya temalara dönün

Bu strateji, okuyucuyu tam bir daire haline getirir. Örneğin, bir senaryoyu tanımlayarak başlarsanız, makalenizin yeni bir anlayış oluşturmada yardımcı olduğunun kanıtı olarak aynı senaryo ile bitirebilirsiniz. Giriş bölümünde de kullandığınız anahtar kelimeleri veya paralel kavramları ve resimleri kullanarak giriş paragrafına da başvurabilirsiniz.

Sentezleyin, ama özetlemeyin

Makalenin ana noktalarının kısa bir özetini ekleyin, ancak makalenizdeki şeyleri tekrar etmeyin. Bunun yerine, okurunuza yaptığınız konuların ve kullandığınız destek ve örneklerin nasıl birbirine uyduğunu gösterin. Hepsini bir araya getirin.

Vurucu olun

Makaleniz için yaptığınız araştırma veya okumadan kışkırtıcı bir içgörü veya alıntı ekleyin.

Bir çözüm veya daha ileri çalışma için sorular önerin

Bu yöntem, okuyucunuzun düşünce sürecini yeniden yönlendirebilir ve bilgi ve fikirlerinizi kendi hayatına uygulamasına veya daha geniş çıkarımları görmesine yardımcı olabilir.

Daha geniş çıkarımlara işaret edin. Örneğin, makaleniz Greensboro oturma eylemlerini veya Sivil Haklar Hareketi’ndeki başka bir olayı inceliyorsa, bunun bir bütün olarak Sivil Haklar Hareketi üzerindeki etkisine dikkat çekebilirsiniz.

Bilimsel makalede sonuç bölümünde yapılmaması gerekenler

 • “Sonuç olarak”, “özet olarak” veya “kapanışta” gibi gereksiz, aşırı kullanılan bir ifadeyle başlamak. Bu sözler konuşmalarda işe yarasa da, yazma da kaba ve basmakalıp olarak algılanabilir.
 • Sonuç kısmında önermeyi ilk kez ifade etmek.
 • Sonucunuzda yeni bir fikir veya alt konu sunmak.
 • Herhangi bir önemli değişiklik olmaksızın yeniden yazılmış bir önerme cümlesi ile bitirme.
 • Analitik bir makalenin geri kalanıyla karakter dışı olan içli, duygusal itirazlar yapmak.
 • Makalenin gövdesinde olması gereken kanıtları (alıntılar, istatistikler, vb.) dahil etmek.

Kaynak: The Writing Center, University of North Carolina at Chapel Hill

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir