Akademik kariyerin zorlukları

akademik kariyerin zorlukları

Son Güncelleme 26 Ağustos 2020

Akademik kariyerin faydaları her ne kadar bu yolda ilerlemek isteyenlere bir motivasyon kaynağı olsa da akademik kariyerin zorlukları bu kararı vermeyi zorlaştırabilir.

Sadece akademik kariyerin akademisyenlere sunduğu motivasyonlara bakarak akademik kariyer yapmaya karar vermek doğru olmayacaktır. Bu yüzden karşılaşabileceğiniz zorlukları önceden bilmek ve buna hazır olmak yararınıza olacaktır.

Akademik kariyer yapanlara “Akademik kariyer zor mu?” diye sorarsanız çok yüksek bir oranda “Çok zor, hiç de göründüğü gibi değil” gibi bir cevap alırsınız. Bunun sebebi bu yolda ilerlerken karşılaşılan zorluklardır.

Tabii ki de her mesleğin kendine göre zorlukları vardır. Bu yazıda, akademik kariyer yapmayı düşünenlere karşılaşabilecekleri çeşitli durumlardan genel olanlara değineceğim.

Akademik kariyerin zorlukları

Sürekli kendini geliştirme

Bu madde her ne kadar kişiye olumlu etkisi olsa da yorucu olabilmektedir. Akademisyenler için bir tercih değil zorunluluktur.

Akademik kariyer kendini tekrarlayan işleri yaparak çalışmaktan çok uzakta bir meslektir. Akademisyenin sürekli kendine bilgi katarak ilerlemesi gerekir.

Alanında yapmış olduğu çalışmaları geliştirmek, diğer çalışma alanları ile ortak paydada buluşabileceği bir noktada çalışmalarını genişletmek akademisyenin temel görevlerindendir.

Bu durumun çalışma alanında uzmanlaşmak ile karıştırılmaması gerekir. Bir akademisyen bir çalışma alanında yıllarını geçirebilir ancak bunu alanına katkılar sunarak yapmalıdır.

Proje finansmanı sağlama

Akademisyen olarak kendinizi geliştirebilmeniz için araştırma yapmanız gerekmektedir. Araştırma yapabilmek için de paraya ihtiyaç duyarsınız.

Unutmayın ki; “Bilim lükstür!”

Araştırma yapmak için gereken para ise proje hazırlayıp üniversitenizin Bilimsel Araştırma Projesi (BAP) Koordinasyon Birimine, TÜBİTAK‘ın ulusal ya da uluslararası destek programlarına veya yurt dışı bağlantılarınızla oluşturacağınız bir ekip ile yurt dışı projelerine başvurarak elde edilebilirsiniz. Ancak bu o kadar da kolay olmayacaktır.

Projeleri inceleyip kabul edecek olan hakemleri ikna etmek oldukça zor olabilmektedir. Projenizde güncellik, özgünlük, uygulanabilirlik, zaman planlaması, maliyet gibi bir çok unsuru dikkatlice ayarlamanız gerekir ve bunu başvuru tarihlerine yetiştirmeniz gerekmektedir.

Kimi zaman bu kadar emek verdiğiniz proje öneriniz kabul edilmeyebilir ve tekrar tekrar başvuru yapmak zorunda kalabilirsiniz.

İş yükü

Bilimsel konuları araştırma ve çalışmaları gerçekleştirme, proje hazırlama ve yönetme, bilimsel makaleler hazırlama, bilimsel dergilerde hakemlik, ders yükümlülüğü (derslere hazırlanma, sınav yönetimi, sınav değerlendirilmesi, ders planlamaları vs.), bilimsel toplantılar (kongre, çalıştay vs., katılma ve düzenleme), lisans ve lisansüstü öğrencilere danışmanlık, idari faaliyetler…

Burada birkaç kelime ile verilen bu iş yüklerinin altında oldukça yüksek konsantrasyon ve harcanan emek vardır. Bu işlerin üstesinden gelebilmek için usanmadan çalışabilmek gerekir.

Zaman

Akademik kariyerin zorlukları arasında en önemlilerinden biri zaman yetersizliğidir.

Zaman yönetimi akademisyenler için oldukça önemlidir. Eğer ki zaman yönetimi iyi yapılmazsa ya da yanlış yönetilirse, zor durumlara düşürebilir.

Yukarıda belirtilen iş yüklerinin altından kalkabilmek için planlı bir şekilde çalışmak bir mecburiyettir.

akademik kariyerin zorluklari-zaman

Akademik kariyerin faydalarından biri olan “Süre Özgürlüğü”, planlı bir şekilde çalışmanıza yardımcı olacaktır.

Dönemsel olarak belirli iş yüklerinize öncelik verip planlarınızda değişiklikler yaparak zamanınızı kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Kadro bulma

Akademik kariyer yapmak birçok kişi için ideal bir meslek olurken, maalesef bu işe başlayabilmek akademik kariyerin zorlukları arasında yer almaktadır.

Bazı akademik kadroların verilmesi konusunda liyakat temelli olmayanlar oldukça rahatsız edici olmaktadır.

Akademik kadrolarının az açılması, doktorasını tamamlayanların yıllarca kadro sırası beklemesi, kadro güvencesi olmayan doktora mezunlarının başka işlere yönlenmesi, ya da kendi imkanları ile kadro aramaya mecbur bırakılması gibi durumlar bu yolda ilerlemek isteyenlerin motivasyonunu düşürmektedir.

Aile kurma

Tüm bu zorlu süreç içerisinde aile kurma bir çoğu akademisyen için ertelenen bir durum olabilmektedir.

Genellikle yüksek lisans ya da doktora dönemine denk gelen aile kurma aşaması zaman ve ekonomik sıkıntılar sebebiyle ertelenebilmektedir. Bu da akademisyenlerin rahat bir şekilde işlerine konsantre olmasını zorlaştırabilmektedir.

Sonuç olarak;

Akademik kariyer basamakları çok aşamalı ve zorludur. Tüm bu sorunlara dayanabilecek iradeniz varsa ve yeterince idealist biri iseniz bu yolda ilerleyebilirsiniz.

Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse, karşılaşacağınız zorlukların üstesinden gelebilmek için iç motivasyonunuz büyük önem taşımaktadır. Eğer bu dinamiğe sahip değilseniz, bu yolda ilerlerken oldukça zorlanacak ve belki de yarı yolda vazgeçeceksiniz.

Akademik kariyere ilk adımı atmadan önce iyice düşünmeli ve bu kararınıza bağlı kalmanız bu yolda ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

İlginizi Çekebilir
Akademik kariyer
Akademik kariyer yapmanın faydaları

Akademik kariyer basamakları uzun ve yorucu olmakla beraber bir takım motive edici ve kişiyi bu mesleğe bağlayan etkenleri vardır. İnsanların Devamını oku...

akademik kariyere ilk adım
Akademik kariyere ilk adım

Akademik kariyer yapmak ciddi bir iştir ve başlamak için karar vermek de bir o kadar zordur. Bununla beraber eksik ya Devamını oku...

Doktora-yapmanin-faydalari
Doktora yapmanın faydaları

Doktora yapmanın faydaları, doktora öğrencisinin bu yetenekleri kullanabilme beceresine de bağlıdır. Yani doktora yapan biri olarak iş sizde bitiyor. Doktora Devamını oku...

doktora yapmalı mıyım
Doktora yapmalı mıyım?

Lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra kariyeriniz için iki yılınızı daha feda ederek yüksek lisansınızı tamamladınız. Sırada sizin için oldukça zor bir Devamını oku...

erasmus yapmanin faydalari
Erasmus ile geleceğe yatırım yapabilmek

Erasmus programını duymayan kalmamıştır sanırım. Öğrencilerin yurt dışına çıkma hayallerini gerçekleştirebileceği ilk fırsattır diyebiliriz. Erasmus programı; yeni kültürler ve diller Devamını oku...

postdoc
Postdoc nasıl yapılır? Türkiye’de ve yurt dışında postdoc

Doktorasını tamamlamış ve araştırmalarına devam etmek isteyen araştırmacılar doktora sonrası araştırma programlarına (DOSAP, Postdoc) başlamayı tercih ederler. Böylece akademik kariyerlerine Devamını oku...

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir