Akademik kariyere ilk adım

akademik kariyere ilk adım

Son Güncelleme 15 Ağustos 2020

Akademik kariyer yapmak ciddi bir iştir ve başlamak için karar vermek de bir o kadar zordur. Bununla beraber eksik ya da yanlış bilgiler yüzünden birçok insan yanlış karar verebilmektedir.

Herkesin kariyerleri için kişisel fikirleri farklılık göstereceği için akademik kariyere bakış açıları da farklı olacaktır.

Akademik kariyere başlamak karar vermesi zor bir süreçtir. “Acaba akademik kariyer mi yapsam yoksa özel sektörde mi çalışsam?”, “Akademik kariyer için yeterli miyim?”, “O kadar sene okumaya değer mi?” gibi sorular, mezun olacakların ya da olmuş olanların kafalarında sürekli dönmektedir.

Danışacak birilerinin olmaması ya da danıştıkları kişilerin tatmin edici cevap vermemeleri, karar verme sürecini uzatmakla birlikte işin içinden çıkılmaz bir hale dönüştürmektedir. Bu kafa karışıklığı ile de yanlış kararlar alınabilmektedir.

Bu aşamadaki bir kişiye ilk tavsiyem şu soruları kendisine sormasıdır; “Ben araştırma yapmayı seven biri miyim? Farklı fikirlere açık biri miyim? Önümde uzun ve zorlu bir yol var (Ortalama iki yıl yüksek lisans, en az 3-4 yıl doktora ki daha da uzun dönemde bitmesi mümkün olabilir, tercihen 1-2 yıl da doktora sonrası araştırma…) bunun üstesinden gelebilecek sabır ve iradem var mı?“.

Bu sorulara evet cevabını verebiliyorsanız hiç zaman kaybetmeden akademik kariyeriniz için gerekli işlemlere başlayabilirsiniz.

Eğer ki şüpheleriniz varsa (ki herkesin bu tür özelliklere sahip olmasını beklemek doğru olmaz) yapmak istediğiniz iş ne ise bir an önce ona başlayın.

Akademik kariyer yapmaya karar veren birisi ne yapmalı?

Bu sorunun cevabını en geç lisans bitmeden bir önceki sene aramak öğrenci için çok büyük zaman avantajı sağlar. Çünkü akademik kariyerin ilk adımı olan yüksek lisansa başlayabilmek için gerekli olan sınavlara hazırlanabilmek için yeterince zamanı vardır. Bu zaman içerisinde deneme sınavları ile yeterli olup olmadığını görür ve gerekirse kursa giderek de açığını kapatmış olur.

Özellikle dil sınavları “Benim gramerim iyi de kelime eksiğim var” diyecek kadar kolay değil ne yazık ki. Dil sınavını verebilmek için yıllarca uğraşan insanlar var. Bu sorunu işin başında çözerek maddi ve manevi kayıpların da önüne geçmiş olursunuz.

Ancak bu durum yüksek lisansa başladıktan sonra çözülemeyecek bir sorun değildir. Bazı üniversitelerde yüksek lisans için oldukça düşük puan istiyorlar hatta dil puanı istemeyen üniversiteler de var. Buralarda ilk adımı atıp dil sınavına hazırlanmayı zamana yayabilirsiniz.

Lisansüstü eğitimi boyunca bilimsel makaleler okuyup ve yazmak bu konuda yardımcı olabilir. Yeterli olur mu? Tamamen azminize bağlıdır.

Ne kadar çok bilimsel yayın okursanız, hem alanınız hakkında daha çok bilgi sahip olursunuz hem de dağarcığınıza yeni kelimeler eklemiş olursunuz. Sınava gireceğiniz kendi alanınızdaki genel kelimelerle de yüzleşmiş olursunuz. Bir yandan da dil kursuna giderek açığınızı büyük oranda kapatabilirsiniz.

Yüksek lisans ya da doktora sadece akademik kariyer içindir diye düşünülmemeli. Kendinizi geliştirmek istediğiniz alanda belli bir tecrübe edinmek için de lisansüstüne başlayabilirsiniz. Buradan kazanacağınız edinimlerle ister kendi işinize ister özel sektöre, diğerlerine göre daha tecrübeli bir şekilde başlama imkanını yakalayabilirsiniz. Bunu bir zaman kaybı olarak değil özgeçmişiniz için bir kazanım olarak görebilirsiniz.

Sonuç

Sizlere bu yolda başınıza gelebilecek ihtimalleri aktarmaya çalıştım.

Karşılaşacağınız engelleri ne kadar erken hallederseniz, adım atacağınız o uzun yolda daha rahat edersiniz. Bu adımı atıp atmamak ise sizin bu engelleri aşmak için gereken iç motivasyonunuza bağlıdır. Eğer ki içinizde istek varsa ve yukarıda kendinize sormanız gereken sorulara evet cevabını verebiliyorsanız hiç çekinmeden o adımı atın.

Yüksek lisans ve doktora hakkında daha fazla bilgi edinmek çizeceğiniz yolu bulmanızda yardımcı olacaktır.

Doktora yapıp yapmama konusunda kararsız iseniz kendinize sormanız gereken soruları  sorarak bir cevap bulabilirsiniz.

Ayrıca akademik kariyer ne kazandırır sorusuna cevap olarak akademik kariyerin faydalarını öğrenebilirsiniz. Bunun yanında akademik kariyerin zorluklarını da göz önünde bulundurarak karşılaşacağınız çeşitli durumlar için kendinizi hazırlanabilirsiniz.

Hangi yolu seçerseniz seçin yaptığınız işin en iyisini yapmaya gayet edin. Seçiminiz ne olursa olsun hakkını vererek yapın.

Akademik kariyer ya da lisansüstü hakkındaki sorularınızı yoruma ekleyebilir ya da İletişim Formu üzerinden gönderebilirsiniz.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

İlginizi Çekebilir
alan dışı yüksek lisans
Alan dışı yüksek lisans yapmak ve başvuru şartları

Alan dışı yüksek lisans (master) yapmak bir çok öğrencinin aklından geçen bir fikirdir. Sahip olunan bilgilere yenilerini ekleyerek kariyeriniz için Devamını oku...

yüksek lisans başvuru
Yüksek lisans başvuru şartları ve sınavları

Yüksek lisans (master) başvuru şartları üniversiteden üniversiteye hatta enstitüden enstitüye değişiklik gösterse de temel olarak bazı belgeler her başvuruda istenmektedir. Yüksek Devamını oku...

yurt dışında yüksek lisans
Yurt dışında yüksek lisans bursları

Yurt dışında yüksek lisans (master) yapmayı bir çok kişi yapmak ister ancak çeşitli sebeplerden ötürü ya da nasıl yapacağını bilmediği Devamını oku...

yüksek lisans (master)
Yüksek lisans nedir? Nasıl yapılır?

Yüksek lisans (master), lisans eğitimini tamamlayıp belirli bir alanda kendini geliştirmek isteyenlerin aldığı eğitimdir. Özellikle lisans eğitimini tamamlamak üzere olanlar Devamını oku...

doktora tezinden makale
Doktora tezini bilimsel makaleye dönüştürmek

Elsevier'den Laura Mesquita doktora tezi ve bilimsel makale arasındaki farklılıklara değinerek doktora tezinin bilimsel makaleye dönüştürülmesinde izlenebilecek  yöntemleri anlatıyor. Birçok Devamını oku...

Bilimsel makale
Bilimsel makale yazmadan önce yapılması gereken altı şey

Dr. Angel Borja, bir bilimsel makalenin yazılmaya başlamadan önce ve hazırlanma süresince dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyor. Bu uyarıları göz Devamını oku...

“Akademik kariyere ilk adım” için 1 yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir