Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavları: IELTS, TOEFL, CAE ve PTE

uluslararasi gecerliligi olan ingilizce sinavlari

Yurt dışında yüksek lisans yapmak istiyorsunuz ancak dil puanı için hangi sınava girmek istediğinizi mi düşünüyorsunuz? TOEFL mı IELTS mi diye ikilemde mi kaldınız? Aradığınız cevap burada. Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavları ve detaylı açıklamalarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Yurt dışında lisans üstü (yüksek lisans/master veya doktora) yapabilmek için dil yeterliliğinizi belgelendirmeniz gerekmektedir. Türkiye’de yapılan yabancı dil sınavlarının (YDS, eYDS, YÖKDİL, KPDS) uluslararası geçerliliği bulunmamaktadır. Eğer ki yurt dışına çıkmayı planlıyorsanız, bu sınavların sonuçlarını dil yeterliliğinizi göstermek için kullanamazsınız. Bunun yerine uluslararası geçerliliği olan sınavlara girmelisiniz. Bu sınavları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • IELTS (International English Language Testing System)
  • TOEFL (Test of English as a Foreign Language)
  • Cambridge Assesment English, C1 Advanced ve C2 Proficiency
  •  PTE Acedmic (Pearson Test of English)

Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavları

IELTS

IELTS yurt dışında yüksek öğrenim ve göç için gerekli olan dünya çapında en popüler sınavdır. 2014 yılında yapılan bir güncelleme ile IELTS’in yabancı dil sınav eşdeğerliği ÖSYM tarafından kaldırılmıştır. Ancak bu durum bu sınavın Türkiye’de hiç bir geçerliliği olmadığı anlamına gelmiyor. Eşdeğerliliği ÖSYM tarafından kabul edilmemesine rağmen bazı kuruluşlar IELTS sınavını kabul etmektedir. Türkiye’de IELTS sınavını kabul eden kuruluşlar için tıklayınız.

IELTS dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerinin değerlendirildiği 165 dakikalık bir sınavdır. İki çeşidi vardır:  IELTS Academic ve IELTS General Training. IELTS Academic sınavı  yüksek öğrenim veya mesleki kayıt için başvuran kişiler içindir. Akademik dilin bazı özelliklerini yansıtmakla beraber sınava giren kişinin çalışmaya veya eğitime başlamak için hazır olup olmadığını değerlendirir. IELTS General Training ise orta öğretim, iş deneyimi veya eğitim programlarına başvuracak kişilere yöneliktir. Aynı zamanda Avustralya, Kanada, Yeni Zellanda ve Birleşik Krallık’a göç etmek isteyenler içindir.

Türkiye’deki IELTS sınav merkezleri için tıklayınız.

IELTS sınav ücretleri sınavın bilgisayarla ya da kağıt kalemle yapılmasına göre değişiyor. Bilgisayar ile yapılan sınav 1,100 TL (İstanbul ve Ankara’da mevcut), kağıt ve kalem ile yapılan sınav ise 900 TL‘dir.

IELTS sınav formatı için tıklayınız.

TOEFL

TOEFL, Avustralya, Kanada, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri dahil olmak üzere, 150’dan fazla ülkede bulunan 10.000’den fazla kolej, üniversite ve kurum tarafından kabul edilmektedir. Yurt dışında oturma veya çalışma vizeleri, Tıp ve lisans kurumları için TOEFL sınavı kabul edilmektedir.

IELTS sınavının aksine TOEFL sınavı ÖSYM tarafından tek yönlü olarak (yani TOEFL sınavından aldığınız puanın ÖSYM tarafından yapılan sınav puanı değeri olarak) kabul edilmektedir. ÖSYM’nin belirlediği TOEFL sınav puanlarının diğer yabancı dil sınavlarına olan eşdeğerliliklerini görmek için tıklayınız. Türkiye’de TOEFL sınavı kabul eden kuruluşlar için tıklayınız.

TOEFL sınavı, 4,5 saat süren tek oturumda dinleme, okuma, konuşma ve yazma olarak gerçekleştirilir. IELTS sınavında olduğu gibi yüz yüze konuşma yerine mikrofona konuşursunuz ve cevaplarınız ses kayıt yazılımı kullanılarak kaydedilir.

Türkiye’de yapılan TOEFL sınav ücreti 185$‘dır. Ancak zamanla fiyat değişebilir. Sınav merkezlerini, sınav tarihlerini ve güncel fiyatı görmek için tıklayınız.

TOEFL sınav formatı için tıklayınız.

IELTS ve TOEFL karşılaştırılması

IELTS ve TOEFL arasında birtakım farklar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Uzunluk: IELTS sınavının tamamlanması 2,5 saat sürerken TOEFL sınavı 4,5 saat sürmektedir.
  • Konuşma: IELTS sınavının konuşma bölümü sınav görevlisi ile yüz yüze yapılırken TOEFL sınavında mikrofona konuşursunuz.
  • Soru Biçimi: Her iki sınavda da çeşitli soru biçimi kullanmaktadır ama TOEFL sınavı IELTS sınavından daha fazla çoktan seçmeli sorulara dayanır.
  • İngilizce Çeşitliliği: Her iki sınavda da bir dizi İngiliz aksanıyla karşılaşacaksınız, ancak Amerikan şirketi tarafından yönetildiği için TOEFL’da Kuzey Amerika aksanlarını duyma olasılığınız daha yüksektir.

Diğer uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavları

Uluslararası geçerliliği olan sınavlar sadece TOEFL ve IELTS değildir. Cambridge Assessment English (CAE) ve Pearson Test of English Academic (PTE Academic) sınavları da dünya genelinde kurumlar tarafından tanınan dil sertifikaları sunmaktadır.

Cambridge İngilizce sertifikaları

Cambridge Assessment English (CAE) yüksek eğitim öğrencilerine iki ana İngilizce dil sınavı sunmaktadır: C1 Advance ve C2 Proficiency. Her ikisi de bilgisayar veya kağıt kalemle yapılabilir.

Eskiden Certificate of Advanced English (CAE) ve Certificate of Proficiency in English (CPE) olarak biliniyordu. Ortak Avrupa Referans Çerçevesi (Common European Framework of Reference-CEFR) – C1 ve C2’nin farklı düzeyleri için gerçekleştirilmektedir.

IELTS ve TOEFL gibi CAE sınavları da okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerini sınar. Sözlü kısım sınav görevlisi ile yüz yüze yapılır. Sınav yaklaşık 4 saat sürer ve resmi sınav merkezlerinde tek oturumda gerçekleştirilir. CAE sınav merkezleri için tıklayınız.

C1 Advanced veya C2 Proficiency testini alırsanız, aynı Cambridge İngilizce skalası kullanılarak puanınız hesaplanır. C2 Proficiency, C1 Advanced’den daha yüksek bir seviyededir ve Cambridge English Scale’in en üstünde puan almak isteyenler için tasarlanmıştır.

Üniversiteler İngilizce dil gereksinimlerini bu ölçeğe göre oluşturmaktadır bu yüzden C1 Advanced and C2 Proficiency için aynı puan olduğunu görürsünüz. Lisansüstü programlarına uygun olmak için en az 176 puan (kabaca IELTS puanı olarak 6.5 ve TOEFL puanı olarak 90’a eşittir) almak gerekmektedir. Daha yüksek seviye gerektiren bir kurs için başvuruyorsanız, 191 puana (IELTS puanı olarak 7.5 ve TOEFL puanı olarak 110 puana eşittir) ihtiyacınız olabilir.

Türkiye’de yapılan Cambridge Assessment English (CAE) sınavlar için sınav merkezleri için tıklayınız. ÖSYM’nin belirlediği eşdeğerlik tablosu için tıklayınız.

C1 Advance sınav formatı için tıklayınız.

C2 Proficiency sınav formatı için tıklayınız.

PTE Academic

PTE Academic bilgisayar temelli konuşma, yazma, okuma ve dinleme becerilerini üç bölümde (konuşma ve yazma aynı bölümde değerlendirilir) ve 3 saatte değerlendiren bir sınavdır. Genellikle lisansüstü eğitim programları için en az 61 puan almanız gerekmektedir. Bazı yüksek lisans programları 67 puan almanızı isteyebilir.

PTE Academic sınavının ana avantajlarından biri puanların genellikle 5 iş gününde hazır olması ve başvuru yaptığınız üniversiteye doğrudan postalanmasıdır.

Türkiye’de PTE Academic puanını kabul eden kuruluşlar için tıklayınız. Ayrıca PTE Academic sınavından alınan puanın ÖSYM tarafından kabul edilmiş dil eşdeğerliği için tıklayınız.

PTE Academic sınav formatı için tıklayınız.

Asgari İngilizce dil puanları

Birleşik Krallık’ta lisansüstü eğitim için asgari IELTS puanı genellikle 6.5’tir ancak 6-7 arasında değişebilir. Daha yüksek puanlar daha yüksek edebi kültür gerektiren bölümler için gereklidir (örneğin İngiliz Edebiyatı için 7.5 IELTS puanı gerekli olabilir). Aynı zamanda her bir beceri için asgari puan gerekli olacaktır, genel gereksinimin genellikle 0.5 puan altındadır. Yani eğer 6.5 IELTS puanı isteniyorsa sınavın her bir bölümünden en az 6 puan almanız gerekmektedir.

Amerika’daki üniversitelerin talep ettiği asgari TOEFL puan başvurulacak üniversiteye göre değişmektedir. Amerika’daki üniversiteler için gerekli olan TOEFL puanları için tıklayınız.

Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavları hakkında genel bilgi sahibi oldunuz. Dilerseniz yurt dışında lisansüstü programları için Yurt dışında lisansüstü eğitimini nasıl yapabilirim? başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Ayrıca yurt dışında yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız yurt dışında yüksek lisans için burs veren kurumlara göz atmanızda fayda var.

Polonya’da yüksek lisans yapma hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz Polonya’da yüksek lisans başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Takipte Kalın!

Akademik Kariyer Hakkında Son Yazılardan Haberdar Olmak İçin Abone Olun!
Email
İsim
Secure and Spam free...

Yorumlar